Zabezpieczenie schodów

Gatunek drewna, z jakiego wykonane zostaną schody decyduje o ich wytrzymałości ale również o doborze odpowiedniego zabezpieczenia. Schody trzeba zabezpieczyć środkami o dużej wytrzymałości. Sosna czy świerk, czyli drewna miękkie powinno się zabezpieczać lakier, natomiast gatunki twardsze, krajowe czy egzotyczne, można również zabezpieczać olejem. Dodatkowo, niektóre gatunki egzotyczne wymagają stosowania gruntu odcinającego ponieważ mają dużą ilość substancji oleistych co wpływa na przyczepność lakieru. Podczas wyboru produktu należy zwrócić uwagę na etykietę. Srodek powinien być odporny na ścieranie i przeznaczony do mocno eksploatowanych powierzchni. Lakiery dodatkową dzielimy na rozpuszczalnikowe i wodne, matowe i z połyskiem.
 
Lakierowanie drewna
Pierwszym krokiem jest oszlifowanie, oczyszczenie i wysuszenie drewna co zagwarantuje dobre krycie lakieru. Lakier powinien być nakładany cienkimi warstwami za pomocą pędzla, wałka lub aplikatora. Kolejna warstwa może być nakładano dopiero po wyschnięciu wcześniejszej. Lakier powinien wyschnąć po 2 godzinach, w przypadku lakierów wodnych i po 12 godzinach w przypadku lakierów rozpuszczalnikowych w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Drewno zabezpieczone lakierem jest odporne na promienie UV i proste w utrzymaniu w czystości. Takie zabezpieczenie wytrzyma od kilku do kilkunastu lat. Proces odnowienia wymaga jednak dużo czasu i pracy gdyż chcąc odnowić nawet mały kawałek schodów trzeba cyklinować i ponownie malować cała powierzchnię.
 
Olejowanie drewna
Olej zabezpiecza powierzchnię od środka nie tworząc na powierzchni drewna powłoki, dzięki czemu drewno wygląda naturalnie i jest cieplejsze w dotyku. Olej chroni przed wilgocią i brudem a zarysowania są mniej widoczne niż na powierzchni lakierowanej. Proces olejowania trzeba powtarzać co 6 do 12 miesięcy.